Home » Gramatyka

Zrozum gramatykę niemiecką

W tym dziale znajdziesz darmowy kurs gramatyki niemieckiej, w których wyjaśniam gramatykę w prosty i lekkostrawny sposób. Lekcje podzielone są na dwa poziomy zaawansowania – początkujący (A1, A2) oraz średniozaawansowany (B1, B2) – ułożone w kolejności od prostszych, do bardziej skomplikowanych. Do każdej lekcji masz również kilka interaktywnych ćwiczeń. Powodzenia!

Gramatyka niemiecka dla początkujących (A1, A2)

Gramatyka niemiecka dla średniozaawansowanych (B1,B2)

Szukasz czegoś innego? Wpisz tutaj

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Gramatyka niemiecka nie jest ani łatwa, ani trudna. Odkąd pamiętam jednak, wpajano mi do głowy, że jest nieziemsko trudna. To jest mit. Mitem jest również, że gramatyka niemiecka jest banalnie prosta – jest gdzieś po środku.

Dobra wiadomość jest taka, że gramatyka niemiecka jest bardzo logiczna. Dlatego tak ważne jest, żeby postarać się ją zrozumieć i szukać logicznych związków między kolejnymi zagadnieniami. Pokażę ci, jak logicznie myśleć po niemiecku, a nie bezmyślnie wykuwać kolejne tabelki i listy. Oczywiście nie da się języka obcego nauczyć tylko na logikę. Jednak jeżeli chodzi o gramatykę, a zwłaszcza niemiecką – bez logicznego myślenia utoniesz w gąszczu tabel i list. I wtedy rzeczywiście gramatyka niemiecka jest ultra trudna.

Wiele osób twierdzi, że gramatyka niemiecka, czy ogólnie gramatyka nie jest istotna, ponieważ tak czy siak się dogadamy. To prawda.  Jeżeli też tak masz- odpuść sobie ten dział. Jeżeli jednak chcesz brzmieć ładnie, poprawnie gramatycznie – to zaglądaj tutaj jak najczęściej. .

Jestem przekonana, że tym razem uda ci się opanować gramatykę niemiecką, a ja ci w tym pomogę.

Powodzenia!

Ania

Anna
Print Friendly, PDF & Email
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

6 komentarzy do wpisu „Zrozum gramatykę niemiecką”

 1. No tego szukałem! W końcu ktoś tłumaczy gramę niemiecką prosto i zrozumiale! i tyle przykładów. rewelacja! tak dalej.Dziękuję i pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Olga, taki właśnie jest zamysł tych krótkich ćwiczeń – odrazu wplecione w teorię, tak żeby od razu można było sprawdzić swoje umiejętności w praktyce 🙂 ps. bardzo się cieszę, że strona Ci się podoba.

   Odpowiedz
 2. Wow! bardzo podoba mi się Twoja strona.
  Mam jednak pytanie, bo mam zamiar nauczyć się gramatyki/ niemieckiego do poziomu A2 i od B1 zacząć już chodzić na kurs. Mogę polegać na tym podziale jaki tu zastosowałaś? To co jest A1/A2 wyczerpuje temat tych poziomów? Bardzo dziękuję.

  Odpowiedz
  • Cześć 🙂 bardzo się cieszę, że strona Ci się podoba 🙂 . Jak najbardziej możesz polegać na tym podziale. Zrobiłam go na podstawie znanych książek do gramatyki, ale jednocześnie jest to bardzo skondensowana wiedza. To znaczy, że dany temat jest omówiony trochę szerzej zawsze, co z kolei powoduje, że zacierają się granice między poziomami. Jeżeli chcesz od B1 robić kurs, dorzuć jeszcze lekcje o liczebnikach porządkowych, czasownikach modalnych i czasownikach nieregularnych i stopniowanie przymiotnika. Ps. do każdej lekcji są
   ćwiczenia 🙂 Pozdrawiam, Ania

   Odpowiedz

Dodaj komentarz