Lekcja 13: rodzajnik niemiecki

W tej lekcji dowiesz się najważniejszych informacji o rodzajnikach określonych (der, die, das) oraz o nieokreślonych (ein, eine). Zdradzę ci również trik na naukę rodzajników niemieckich. Los geht’s!

Rodzajnik niemiecki – co trzeba wiedzieć?

Rodzajnik niemiecki to takie małe słówko, które prawie zawsze stoi przed rzeczownikiem w niemieckim. Dzięki niemu wiadomo, jaką płeć ma rzeczownik, liczbę oraz w jakim jest przypadku. Czyli całkiem ważny jest ten cały rodzajnik. Są trzy rodzajniki:

 • Rodzaj męski: Der Mann kocht. / Mężczyzna gotuje. (dzięki der wiemy że rzeczownik „Mann” jest rodzaju męskiego, w liczbie pojedynczej i w mianowniku)
 • Rodzaj żeński: Die Frau isst./ Kobieta je. (dzięki die wiemy że rzeczownik „Frau” jest rodzaju żeńskiego, w liczbie pojedynczej i w mianowniku)
 • Rodzaj nijaki: Das Kind spielt./ Dziecko bawi się.  (dzięki das wiemy że rzeczownik „Kind” jest rodzaju nijakiego, w liczbie pojedynczej i w mianowniku)

Należy również wiedzieć, że rodzajnik niemiecki może być określony lub nieokreślony. Określony rodzajnik widzisz na przykładach wyżej. A nieokreślony jest zaznaczony na czerwono w przykładach poniżej:

 • Der/ ein Mann kocht.
 • Die/ eine Frau ißt.
 • Das/ ein Kind spielt.
hurra
Rodzajnik nieokreślony występuje tylko w liczbie pojedynczej

Rodzajnik niemiecki: kiedy stosuje się rodzajnik określony, a kiedy rodzajnik nieokreślony?

Wszędzie tam, gdzie mówimy o czymś konkretnym, sprecyzowanym lub unikalnym, stosuje się rodzajnik określony:

 • Das Auto von Ihnen gefällt mir sehr. / Pańskie auto bardzo mi się podoba . (jest sprecyzowane jakie auto – pańskie auto, czyli rodzajnik określony)
 • Der Mann in der Ecke ist komisch./ Pan w kącie jest dziwny. (też dokładnie wiadomo, o jakiego pana chodzi – tego z kąta :))
 • Die Sonne scheint. (słońce jest jedno. Jeśli coś jest jedyne, niepowtarzalne, stosuje się der, die lub das)

A jeżeli mówisz o czymś ogólnym, bliżej nieokreślonym lub jednym z wielu bierzesz rodzajnik nieokreślony:

 • Das ist ein Apfel./ To jest jabłko (nie jakieś konkretne jabłko, tylko po prostu jabłko jedno z wielu)
 • Ich suche nach einen Job./ Szukam (jakiejś) pracy. (mówisz ogólnie, że szukasz jakiejś pracy. Nie masz jeszcze sprecyzowanych planów)
 • Heute hat mich ein Mann angesprochen./ Dzisiaj zagadał do mnie jakiś mężczyzna.

Rodzajnik niemiecki: skąd wiadomo który wybrać?

Rodzaj rzeczownika w języku niemieckim, nie zawsze pokrywa się z rodzajem rzeczownika w języku polskim. Dlatego trzeba ZAWSZE, ucząc się nowego słownictwa, uczyć się go wraz z rodzajnikami. Nie ma co ukrywać – rodzajniki są problemem dla  większości osób uczących się języka niemieckiego. Ale nie ma co ich tak demonizować – obojętnie czy pomylisz rodzajnik czy nie – twój rozmówca na pewno cię zrozumie. A teraz zdradzę ci teraz mało znany i naprawdę fajny trik, dzięki któremu będziesz w stanie aż w 75 % zgadnąć, czy rzeczownik ma rodzajnik der, die czy das.

Trik bazuje na proste zasadzie prawdopodobieństwa:

 1. 41 % rzeczowników ma rodzajnik męski DER
 2. 35 % rzeczowników ma rodzajnik żeński DIE
 3. 24 % rzeczowników ma rodzajnik nijaki DAS

Czyli najwięcej rzeczowników ma rodzaj męski. I teraz:

 1. Osoby są zawsze i zwierzęta PRAWIE, czyli wszystko co żyje,  są zawsze rodzaju męskiego, czyli DER. Chyba, że wyraźnie widać, że mowa jest o kobiecie -> końcówka rzeczownika „in” lub „frau” lub w przypadku zwierząt o samicy
 2. Przy wyrazach kończących się na „chen”, „lein”, „ment” stawiasz na rodzaj nijaki, czyli DAS
 3.  Przy wyrazach kończących się na „e”, „heit”, „keit”, „ung”, „schaft”, „ion” stawiasz na rodzajnik żeński czyli DIE
 4. Przy pozostałych wyrazach stawiasz na rodzaj męski, czyli DER

I to wszystko! Musisz zatem zapamiętać tylko 3 końcówki dla rodzaju nijakiego (das), 6 końcówek dla rodzaju żeńskiego (die) i wiedzieć, że wszystko co żyje – osoby i zwierzęta są rodzaju męskiego , chyba że mowa jest o kobiecie lub samicy. We wszystkich innych rzeczownikach dajesz rodzajnik męski, ponieważ wynika to z zasady prawdopodobieństwa. Ten trik stosuje się przede wszystkim podczas mówienia,, kiedy nie masz czasu do zaglądnięcia do słownika. Kiedy jednak masz czas – sprawdź rodzajnik, ponieważ jak wspomniałam, zasada nie sprawdza się zawsze. Wyjątki stanowią przede wszystkim rodzajniki rodzaju nijakiego.Anna

Hallo aus Berlin! Jestem germanistką, która postanowiła zdjąć klątwę z języka niemieckiego. Efektem tego jest strona, na której właśnie jesteś. Znajdziesz tutaj lekkostrawną instrukcję obsługi języka niemieckiego , dzięki czemu zaczniesz rozumieć (i polubisz) język niemiecki.Poznaj mnie lepiej
Anna
Print Friendly, PDF & Email
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Dodaj komentarz