Home » Gramatyka » Średniozaawansowany » Zdanie okolicznikowe sposobu niemiecki(Modalsatz)

Zdanie okolicznikowe sposobu niemiecki(Modalsatz)

Zdanie okolicznikowe sposobu w języku niemieckim to przydatna w wielu sytuacjach konstrukcja. W tej lekcji dowiesz się dlaczego oraz nauczysz się ją tworzyć. Rozwiąż ćwiczenia na zdania okolicznikowe sposobu na końcu lekcji, żeby sprawdzić swoją wiedzę.

Nie masz czasu i nerwów na gramatykę? Nie jesteś sam/ sama, ale na szczęście jest na nią szybki, skuteczny i przyjemny sposóbOdkryj moją autorską i prostą metodę tutaj


Zdania okolicznikowe sposobu w języku niemieckim – co to jest i kiedy Ci się to przyda?

Zdanie okolicznikowe sposobu (Modalsatz) pomoże Ci określić, w jaki sposób coś się wydarzyło. Jest to zdanie poboczne, które odnosi się do czynności w zdaniu głównym. Odpowiada ono na pytania: jak? w jaki sposób? w jakim stopniu?

Tak zbudujesz zdanie okolicznikowe sposobu

Zdanie okolicznikowe sposobu zbudujesz za pomocą spójników:

 • indem (przez to, że)
 • dadurch dass (przez to, że)
 • ohne dass (pomimo że)
 • anstatt das (statt das) (zamiast)

Przyjrzyjmy się bliżej dwóm pierwszym spójnikom.

Tak zbudujesz zdanie okolicznikowe sposobu z „indem” i „dadurch dass”

Przy zdaniu modalnym z „indem” lub “dadurch dass” (przez to, że / dzięki temu że) zadajemy sobie pytanie: jak coś zrobić, żeby osiągnąć cel?

Jeśli wszystkie czynności w zdaniu dzieją się w jednym czasie, to tłumaczymy na polski tą czynność po „indem” / “dadurch dass” jako czasownik z końcówką „-ąc”, np.:

 •  „Ich bestand die Prüfung, indem ich viel lernte.“ / „Zdałam egzamin, dużo się ucząc.“ (obie czynności w czasie przeszłym Präteritum)
 •  „Ich werde schlanker dadurch, dass ich jeden Tag laufe.“ / „Staję się szczuplejsza przez to (dzięki temu), że codziennie biegam (codziennie biegając).”

Tak zbudujesz zdanie okolicznikowe sposobu z „ohne dass”

W zdaniach  z „ohne dass” wyrazisz, że coś się zadziało, pomimo, że coś nie zostało zrobione (ograniczenie). Zbudujesz je na dwa sposoby:

1. z „ohne dass”, np.:

 •  „Die Kinder spielten, ohne dass sie mich sahen.“ / „Dzieci bawiły się, pomimo że mnie nie widziały (nie widząc mnie).“

2. z „ohne … zu + bezokolicznik”, jeśli podmiot w obu zdaniach jest ten sam, np.:

 • „Die Kinder spielten, ohne mich zu sehen.“ / „Dzieci bawiły się, nie widząc mnie.“ (dzieci się bawiły, dzieci nie widziały).

Tak zbudujesz zdanie okolicznikowe sposobu z „anstatt dass”

Za pomocą zdania z „anstatt dass” wyrazisz, że zamiast jakiejś czynności, ktoś zrobił coś innego (alternatywa). Zbudujesz je:

1. z „anstatt dass”, np.:

 •  Anstatt dass sie ihn fragte, kaufte sie ein neues Auto.“ / „Zamiast go zapytać (nie pytając go), kupiła nowy samochód.“

2. z „anstatt … zu + bezokolicznik”, jeśli podmiot w obu zdaniach jest ten sam, np.:

 • Anstatt ihn zu fragen, kaufte sie ein neues Auto.“ / „Nie pytając go, kupiła nowy samochód.“
Zapamiętaj
Spójniki „indem” i „dadurch dass” używa się w zdaniach twierdzących, a „ohne dass” i „anstatt dass” w zdaniach przeczących (coś nie zostało zrobione).

„Z tym e-bookiem nie da się nie zrozumieć gramatyki!” -to jeden z setek Waszych komentarzy.♥ Ty też możesz w końcu ogarnąć gramatykę – szybciej i przyjemniej, niż Ci się wydaje.  ➭ Kliknij tutaj i rozhulaj Twój niemiecki! 

Szyk w zdaniu okolicznikowym sposobu

Część zdania ze spójnikiem „indem”, „dadurch dass”, „ohne dass” lub „anstatt das“ to zdanie poboczne, więc czasownik jest na końcu zdania (szyk końcowy).

W pozostałej części zdania jest szyk prosty lub przestawny (zależy czy zdanie z „indem” jest pierwsze czy drugie), np.:

 •  Ich spare viel Geld, indem ich gebrauchte Möbel kaufe.“ / „Oszczędzam dużo pieniędzy, kupując używane meble.“ (szyk prosty w 1. części + szyk końcowy po „indem”)
 •  Indem ich gebrauchte Möbel kaufe, spare ich viel Geld.“ / „Kupując używane meble, oszczędzam dużo pieniędzy.“ (szyk końcowy po „indem” + szyk przestawny w 2. części)

Zdania okolicznikowe sposobu niemiecki – podsumowanie

 • Zdanie okolicznikowe sposobu opisuje sposób, w jaki coś zostało zrobione lub stało się.
 • W zdaniach modalnych używa się spójników „indem”, „dadurch dass”, „ohne dass” lub „anstatt das“.
 • Zdanie okolicznikowe sposobu jest poboczne, więc czasownik w nim wędruje na koniec.    

Zdania okolicznikowe sposobu niemiecki – ćwiczenia

Chcesz poćwiczyć zdania okolicznikowe sposobu  w języku niemieckim? Tutaj znajdziesz interaktywne ćwiczenia na różne typy zdań modalnych w języku niemieckim.

Problem z gramatyką niemiecką?

Z moim innowacyjnym Kursem Mistrza Gramatyki zrozumiesz gramatykę tak szybko i prosto, jak nigdy dotąd. 

Anna
Print Friendly, PDF & Email
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Dodaj komentarz