Lekcja 6: czas teraźniejszy

„Ich spreche Deutsch”/ Mówię po niemiecku – to właśnie przykład zdania w czasie teraźniejszym. W tej lekcji nauczysz się jak budować zdania twierdzące w czasie teraźniejszym, który nazywa się Präsens.

Co należy wiedzieć o czasie teraźniejszym Präsens?

Czas teraźniejszy w niemieckim używa się do:

mówienia o faktach, sytuacjach czy stanach w teraźniejszości, na przykład:

 • Ich bin Ania/Jestem Ania.
 • Jeden Tag lerne ich Deutsch./ Każdego dnia uczę się niemieckiego.

mówienia o czynnościach, które trwają od kiedyś tam w przeszłości do dziś:

 • Ich lerne Deutsch seit 2 Jahren./ Uczę się niemieckiego od 2 lat.

mówienia o czynnościach, które są już ustalone i wydarzą się w przyszłości:

 • Nächsten Mittwoch gehe ich zum Arzt. / W następną środę idę do lekarza

Czyli zupełnie jak w języku polskim. 

Jak tworzy się czas teraźniejszy niemiecki?

Czas teraźniejszy z czasownikami regularnymi

Żeby stworzyć zdanie w czasie teraźniejszym w niemieckim potrzebny jest nam temat czasownika plus odpowiednia końcówka dla danej osoby. Na przykład:

 • Ich lerne Deutsch/ Uczę się niemieckiego. („lerne” to forma czasownika „lernen” dla pierwszej osoby liczby pojedynczej)

Czyli bierzemy temat czasownika (przeważnie jest to ta część, która zostaje po odłączeniu końcówki -en) i dodajemy końcówkę dla konkretnej osoby. Takie końcówki dostają poszczególne osoby w niemieckim :

lernenuczyć się
ich lernEja uczę się
du lernSTty uczysz się
er/sie/es lernTon/ona/ono uczy się
wir lernENmy uczymy się
ihr lernToni uczą się
sie/Sie lernENoni /pan/pani/ państwo uczą się
 • Wir lernen Japanisch/ My uczymy się japońskiego.
 • Ich mache jetzt Pause/ Robię teraz przerwę
 • Macht ihr auch Pause?/ Wy też robicie przerwę?

I to by było na tyle – główną zasadę tworzenia czasu teraźniejszego z czasownikami regularnymi już znacie. Jest kilka drobnych wyjątków.  Jeśli na przykład czasownik kończy się na „t” to między końcówką osobową a tematem dodajemy „e” (du „wartest”). Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w lekcji czasowniki regularne.

UWAGA
O ile po polsku można spokojnie ominąć zaimek osobowy i powiedzieć wymiennie „ja teraz robię przerwę”/”robię teraz przerwę”, o tyle w niemieckim NIE WOLNO opuścić zaimka osobowego. Czyli mówi się „ich mache jetzt Pause”, a nie ” mache jetzt Pause”

Czas teraźniejszy niemiecki z czasownikami nieregularnymi

 • Sie spricht Deutsch./ Ona mówi po niemiecku.

„Spricht” to czasownik „sprechen” w 3 osobie. Tylko dlaczego jest „spricht”, a nie „sprecht”? W języku niemieckim oprócz czasowników regularnych są czasowniki nieregularne.

Charakteryzują się tym, że w obrębie tematu czasownika zachodzą pewne zmiany. W powyższym przykładzie „e” zamieniło się na „i”. Odmiany czasowników nieregularnych przez osoby trzeba nauczyć się na pamięć. Podsumowując, czasowniki nieregularne w czasie teraźniejszym dostają końcówkę osobową (taką jak wyżej), a dodatkowo w temacie takiego czasownika coś się zmienia.

Najważniejszymi czasownikami nieregularnymi są oczywiście czasowniki sein i haben , których odmianę znajdziesz w poprzednich lekcjach. Odmianę innych, najbardziej popularnych czasowników znajdziesz w kategorii Odmiana czasownika. A tak wyglądają niektóre czasowniki nieregularne w czasie teraźniejszym:

 • Helga isst eine Schokolade./ Helga je czekoladę.
 • Sie ist sehr traurig./ Ona jest bardzo smutna.
 • Schokolade hilft ihr sich besser zu fühlen./ Czekolada pomaga jej poczuć się lepiej.
Helga isst eine Schokolade./ Helga je czekoladę. ” Isst ” to przykład czasownika nieregularnego w trzeciej osobie liczby pojedynczej. Jak widać, sporo zmieniło się w temacie czasownika „essen”. Takimi zmianami charakteryzują się właśnie czasowniki nieregularne.Anna

Hallo aus Berlin! Jestem germanistką, która postanowiła zdjąć klątwę z języka niemieckiego. Efektem tego jest strona, na której właśnie jesteś. Znajdziesz tutaj lekkostrawną instrukcję obsługi języka niemieckiego , dzięki czemu zaczniesz rozumieć (i polubisz) język niemiecki.Poznaj mnie lepiej
Anna
Print Friendly, PDF & Email
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

3 komentarze do wpisu „Lekcja 6: czas teraźniejszy”

Dodaj komentarz