Zdania przyzwalające przydadzą Ci się w języku niemieckim bardzo często. Na pewno nie raz przyda Ci się zdanie z „obwohl” (chociaż) czy zdanie z „trotzdem” (pomimo), prawda? 🙂 W tej lekcji pokażę Ci, jak je zbudować. Nauczysz się też odpowiedniego szyku w zdaniu przyzwalającym. Na koniec przetestuj swoją wiedzę, rozwiązując ćwiczenia zdania przyzwalające.
Zdania z obwohl, zdania z trotzdem i inne zdania przyzwalające – super proste wyjaśnienie
Co to jest zdanie przyzwalające? Załóżmy, że udało Ci się coś zrobić, pomimo że spotkałaś/-eś jakieś przeciwności, np. posprzątasz w pokoju, chociaż masz mało czasu. O to właśnie chodzi w zdaniu przyzwalającym (Konzessivsatz) – zrobić coś pomimo niesprzyjających warunków. 🙂 Zdanie takie odpowiada więc na pytanie „mimo czego?”.
A tu nasz przykład w całości:
- „Obwohl ich wenig Zeit habe, räume ich mein Zimmer auf.“ / „Pomimo że mam mało czasu, posprzątam w moim pokoju.“
Jak zbudować zdanie przyzwalające – jasna instrukcja
Zdanie przyzwalające zbudujesz na przykład za pomocą spójnika „obwohl” lub „trotzdem”. Zdania z „obwohl” i zdania z „trotzdem” to chyba najpopularniejsze zdania przyzwalające. No to zacznijmy od pierwszego z nich.
Zdania z „obwohl” – przykłady
Zdania z „obwohl” (chociaż, mimo że) są w języku niemieckim dosyć popularne. Zaraz sam/-a się przekonasz, jak ważna jest znajomość konstrukcji zdania z „obwohl”. Spójrz na poniższe przykładowe zdania z „obwohl”:
- „Obwohl ich Kopfschmerzen habe, besuche ich dich.“ / „Pomimo że boli mnie głowa, odwiedzę cię.“
- „Obwohl es regnet, machen wir einen Ausflug.“ / „Pomimo że pada deszcz, pojedziemy na wycieczkę.”
- „Obwohl sie erst seit kurzer Zeit Deutsch lernt, kann sie schon gut sprechen.“ / „Chociaż ona dopiero od niedawna uczy się niemieckiego, to potrafi już dobrze mówić.”
- „Ich gehe ins Kino, obwohl du nicht mitkommst.“ / „Idę do kina, pomimo że ty nie idziesz ze mną.” (możesz też tak jak tutaj zacząć od zdania głównego)
Zdania z „trotzdem” – przykłady
Zdania z „trotzdem” (mimo to) pomogą ci wyrazić nieoczekiwane następstwo jakiegoś zdarzenia, np. nie uczyłaś/-eś się, a mimo to zdałaś/-eś bardzo dobrze egzamin – no to dosyć nieoczekiwany obrót spraw, prawda? 🙂 Zdania z „trotzdem” różnią się od tych z „obwohl” tym, że najpierw mówimy o jakimś zdarzeniu, a potem o jego następstwie (nie do końca logicznym 🙂 ), np.:
- „Er hat kein Geld, trotzdem kauft er jedes Jahr ein neues Auto.“ / „On nie ma pieniędzy, mimo to kupuje co roku nowy samochód.” (logicznym następstwem byłoby, że on nie kupuje auta, bo nie ma pieniędzy)
- „Ich kam zu spät, trotzdem war meine Mutter nicht böse.“ / „Przyszłam za późno, mimo to moja mama nie była zła.”
- „Die Geburtstagsfeier ist abgesagt, trotzdem verbringen wir den Abend mit unserer Familie.“ / „Przyjęcie urodzinowe jest odwołane, mimo to spędzimy wieczór z naszą rodziną.“
- „Die Pralinen sind teuer, trotzdem verkaufen sie sich sehr gut.“ / „Te praliny są drogie, mimo to bardzo dobrze się sprzedają.“
Co musisz wiedzieć o szyku w zdaniu przyzwalającym?
Jak już wspomniałam zdanie z „obwohl” możesz zacząć albo od tej części ze spójnikiem lub odwrotnie. W części z „obwohl” czasownik zawsze znajduje się na końcu zdania (szyk końcowy). W drugiej części natomiast czasownik jest albo na 1. miejscu (szyk przestawny) albo na 2. miejscu w zdaniu (szyk prosty). Zobacz:
„Mein Sohn wartete auf mich nicht, obwohl ich ihn darum bat.“ / „Mój syn nie poczekał na mnie, chociaż go o to prosiłam.” (szyk prosty, bo zdanie z „obwohl” jest drugie)
„Obwohl ich meinen Sohn darum bat, wartete er auf mich nicht.“ (szyk przestawny, bo zdanie z „obwohl” jest pierwsze)
W zdaniu z „trotzdem” jest możliwy tylko taki układ:
Es ist ihm kalt, trotzdem zieht er seine Jacke nicht an.“ / „Jest mu zimno, mimo to nie ubiera on swojej kurtki.” (szyk prosty + szyk końcowy w zdaniu z „trotzdem”)
Zdania przyzwalające – podsumowanie
- Zdanie przyzwalające pozwala wyrazić, że coś zostało zrobione pomimo jakichś trudności.
- Zdanie przyzwalające można zbudować za pomocą spójnika „obwohl” lub „ trotzdem”.
- W części ze spójnikiem czasownik znajduję się zawsze na końcu zdania (szyk końcowy).
Zdania przyzwalające – ćwiczenia
Chcesz poćwiczyć zdania przyzwalające w języku niemieckim? Tutaj znajdziesz interaktywne ćwiczenia na różne przyzwalające w języku niemieckim.