To jest 9 z 18 lekcji Gramatyka poziom A1-A2

Lekcja 9: czasownik niemiecki (wprowadzenie)

Tutaj znajdziesz najważniejsze i najbardziej podstawowe informacje o czasowniku niemieckim, które ułatwią ci dalszą naukę. Między teorią czekają na ciebie interaktywne ćwiczenia.

Co należy wiedzieć o czasowniku niemieckim?

 1. Czasownik niemiecki może być:  regularny, nieregularny, rozdzielnie i nierozdzielnie złożony, modalny, zwrotny
 2. Czasownik niemiecki w każdym słowniku znajdziesz  w bezokoliczniku, czyli formie bezosobowej. Na przykład: sprechen, wollen, laufen/ mówić, chcieć, biegać
 3. Taki czasownik składa się z tematu (Verbstamm) i końcówki -en lub rzadziej -n. Na przykład: sprechen, wollen, laufen
 4. Czasownik odmienia się przez osoby. Do tematu czasownika dodajesz odpowiednią końcówkę osobową. Na przykład: ich trinke , du trinkst, er trinkt, ich spreche, du ißt, sie muss, wir wollen, er spielt 

Jak odmienia się czasownik niemiecki?

Na poziomie początkującym wystarczy, że będziesz rozróżniać czasowniki regularne od nieregularnych. W przypadku regularnych trzeba nauczyć się konkretnych końcówek osobowych, a w przypadku nieregularnych – sukcesywnie uczyć się odmiany przez osoby na pamięć. Narazie interesuje cię tylko czas teraźniejszy.

 • Czasowniki mocne to inaczej czasowniki nieregularne
 • Czasowniki słabe to inaczej czasowniki regularne

Są pewne różnice między czasownikami słabymi/regularnymi i mocnymi/nieregularnymi, ale jeśli nie wybierasz się na studia lingwistyczne, możesz traktować te terminy jako wymienne: czasowniki mocne = czasowniki nieregularne, czasowniki słabe = czasowniki regularne

Czasownik regularny (słaby)

Przy odmianie temat czasownika zostaje ten sam, dodajemy odpowiednią końcówkę dla danej osoby. Z pewnymi wyjątkami. Pełną lekcję o czasowniku regularnym znajdziesz tutaj:

 • Ich lerne Deutsch, du lernst Deutsch, er/sie es lernt, wir lernen Deutsch, ihr lernt, Sie/sie lernen

Czasownik nieregularny (mocny)

Przy odmianie  przez osoby, zamieniają się samogłoski w temacie – takie zmiany są w przykładach poniżej zaznaczone na czerwono.  Dobra wiadomość:tylko w 2. i 3 osobie liczby pojedynczej są te zmiany.Pełną lekcję o czasowniku nieregularnym znajdziesz  tutaj:

 • Ich sehe , du siehst, ich schlafe, du schläfst
 • Ich sehe dich./ Widzę cię.
 • Du siehst nicht so frisch aus. / Wyglądasz nieświeżo.
 • Kein Wunder – ich habe sehr schlecht geschlafen. / Nic dziwnego – bardzo źle spałam.

Odmiana najpopularniejszych czasowników niemieckich

Które czasowniki są najważniejsze i wypadałoby zaczą od nich naukę? Odmiana czasownika– tutaj znajdziesz listę najważniejszych czasowników, wraz z odmianą (na początku interesuje cię odmiana w Präsens, czyli czasie terazniejszym). Przy każdym czasowniku znajdziesz również przykładowe zdania z jego użyciem.

Ćwiczenia

 

 


Anna

Anna

Kto tworzy tę stronę?Ania – zna tajniki nauczania języków obcych oraz Fabian – Niemiec i geniusz – nie ucząc się nigdy niemieckiego – ogarnia der, die, das.
Anna
Print Friendly, PDF & Email
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Dodaj komentarz