Nauka niemieckiego: z tymi zasadami w końcu opanujesz język!

Jak uczyć się, żeby nauka niemieckiego przyniosła najlepsze efekty? W tym artykule znajdziesz kilka niezłych wskazówek, których efektywność jest potwierdzona naukowo, jak i moimi osobistymi doświadczeniami.

Dlaczego uczysz się niemieckiego?

Zastanów się, które cele w swoim życiu osiągnąłeś? Zapewne są to takie cele, poprzez których osiągnięcie widziałeś dla siebie namacalne korzyści. To właśnie te profity są motorem do działania i sprawiają, że dążymy do celu bez wymówek.

Bez jasno sprecyzowanych korzyści, szansa że osiągniemy cel jest niestety niewielka. W natłoku obowiązków, bieżących spraw do zrobienia na wczoraj – tylko cele z precyzyjną odpowiedzią na pytanie: dlaczego to robię? Co mi to da? – mają szansę na sukces. Nauczenie się niemieckiego jest dokładnie takim samym celem, jak każdy inny. Dlatego przed przystąpieniem do nauki niemieckiego odpowiedz sobie na najważniejsze pytanie:

Co mi da nauka niemieckiego?

Zastanów się co możesz osiągnąć i co da ci nauczenie się języka niemieckiego. Czy są to większe możliwości na rynku pracy? Czy może dostanie się na wymarzone studia? A może lepsza komunikacja z przyjaciółmi z Niemiec. Zastanów się i koniecznie zapisz twoje korzyści . To jest bardzo ważne, ponieważ bardzo często, mimo że w danym momencie dokładnie wiemy, dlaczego chcemy uczyć się niemieckiego – po jakimś czasie… zapominamy.

A zwłaszcza kiedy zaczyna brakować czasu, a sama nauka niemieckiego nie jest usłana różami. Wtedy nagle jakoś tak  cel staje się mglisty, a my mniej i mniej zmotywowani. Jeżeli chcesz się uczyć niemieckiego, bo na przykład mieszkasz w Niemczech i ‚fajnie by było coś tam rozumieć’  –  to jest to przykład celu, który z góry jest skazany na porażkę. Zapewne widzisz sam, że ‚fajnie by było’ nie jest wymierną korzyścią, która będzie siłą napędową w nauce niemieckiego.

droga do celu
Zastanów się co możesz osiągnąć i co da ci nauczenie się języka niemieckiego. Czy są to większe możliwości na rynku pracy? Czy może dostanie się na wymarzone studia? A może lepsza komunikacja z przyjaciółmi z Niemiec?

Czego dokładnie się uczysz?

Czyli wiesz już dokładnie, dlaczego nauka niemieckiego jest dla ciebie ważna i masz to na piśmie w widocznym miejscu – to już połowa sukcesu! Kolejnym krokiem jest określenie, jakie konkretne umiejętności językowe są potrzebne w twoim konkretnym przypadku.

Jeśli na przykład wyjeżdżasz za 2 miesiące do pracy do Niemiec- co jest dla ciebie najważniejsze w nauce niemieckiego. Musisz rozumieć co do ciebie mówią i musisz umieć odpowiedzieć – czyli umiejętność rozumienia ze słuchu i mówienie. W takim razie zapisanie się na lekcje konwersacji i słuchanie języka niemieckiego jest sprecyzowaniem twojego celu w nauce niemieckiego

A teraz przykład źle sprecyzowanego celu: ‚od dzisiaj będę 3 godziny uczył się niemieckiego’. Czyli co będziesz robić dokładnie? No właśnie.

Podsumowując – określasz jaka umiejętność (rozumienie ze słuchu, mówienie, gramatyka, pisanie) jest Ci najbardziej potrzebna . Na tej podstawie określasz z jakich materiałów (kurs stacjonarny ogólny, kurs specjalistyczny, oglądanie seriali czy filmów po niemiecku, nauka niemieckiego online, konwersacje  i tak dalej) będziesz korzystał.

Kiedy i ile czasu się uczysz?

Super – już wiesz co da Ci nauka niemieckiego oraz czego konkretnie i z jakich materiałów będziesz się uczył. Jeżeli teraz powiesz sobie – ok , no to od jutra będę się tego uczył – wszystko na nic. Teraz kolejny krok: Określ, ile DOKŁADNIE będziesz się uczyć i kiedy.  W wyznaczaniu sobie ram czasowych do nauki niemieckiego nie jest istotna zasada – im dłużej tym lepiej. Ważna natomiast jest regularność.

Z doświadczenia wiem, że zrywy typu ‚dzisiaj uczę się 5 godzin’ , a później dni, w których nie robi się nic – nie przynoszą efektów. Mówiąc inaczej – te 5 godzinne zrywy to po prostu strata czasu. A zatem, odpowiedz sobie szczerze na pytania:

  • ile czasu dziennie  jestem w stanie przeznaczyć na naukę niemieckiego?
  • kiedy dokładnie wygospodaruję ten czas?

Następnie, wpisz do kalendarza kiedy i jak długo będziesz uczyć się niemieckiego.

Siła złych przekonań

Nawet jeżeli sumiennie zastosujesz się do rad powyżej, nie nauczysz się niemieckiego, jeżeli będziesz podświadomie wierzyć w przeróżne stereotypy takie jak ‚niemiecki jest trudny, na nic moja nauka’ / ‚nie mam talentu do języków’.

Nasze przekonania o nas mają ogromny wpływ na to, jakie osiągamy wyniki.  Ten fakt został potwierdzony w wielu badaniach naukowych między innymi w tym opisanym w ‚Sciencedirect’, w którym kanadyjscy naukowcy przetestowali z matematyki  220 dziewcząt. Podzielili je na kilka grup, a każdej dali do przeczytania inny esej przed rozwiązywaniem zadań. Jedna grupa miała do przeczytania   esej o tym, że kobiety są mniej uzdolnione w przedmiotach ścisłych. Ta grupa uzyskała dwa razy gorsze wyniki .

Nie wiem jak tobie, ale w szkole powtarzano mi, że język niemiecki jest bardzo trudny. I muszę przyznać szczerze, że dopiero gdy sama obaliłam ten mit – nauka niemieckiego zaczęła iść gładko.

niemieckie slowo
Nawet jeżeli sumiennie zastosujesz się do rad powyżej, nie nauczysz się niemieckiego, jeżeli będziesz podświadomie wierzyć w przeróżne stereotypy takie jak ‚niemiecki jest trudny, na nic moja nauka’ / ‚nie mam talentu do języków’.

Ucz się ze zrozumieniem

Ucz się ze zrozumieniem – co to oznacza w praktyce? Nie zapominaj po co uczysz się niemieckiego – nie po to, żeby nauczyć się na pamięć listy słówek albo tabelki z odmianą czasowników.

Uczysz się po to, żeby użyć język podczas rozmowy.  Jeżeli  masz nowe słówko – przyjrzyj mu się. Na przykład taki czasownik ‚arbeiten’. Zastanów się, jak użyjesz go w zdaniu – ułóż sobie takie przykładowe zdanie. Sprawdź, w jakim kontekście pojawia się dane słowo, na przykład przy użyciu narzędzia ReversoContext. Czy to czasownik regularny czy nieregularny? A jak będzie wyglądał w czasie przeszłym? I tak dalej.

Im więcej zastanawiasz się , szukasz, porównujesz – tym więcej rozumiesz, zaczynać widzieć zależności i pewne schematy. Uczysz się bardziej na logikę, a przez to lepiej zapamiętujesz i nie musisz bezmyślnie wkuwać kolejnej tabelki. 

Nauka niemieckiego: szukaj schematów!

Uczysz się nowego zagadnienia gramatycznego, powiedzmy rodzajników. Nie kuj na pamięć – porównaj te tabelki z odmianą rodzajników określonych i nieokreślonych. Czy widzisz, że w Akkusativie rodzajnik męski nieokreślony ma taką samą końcówkę jak określony – einen / den?

Dobry humor gwarancją efektywnej nauki niemieckiego

Zostało udowodnione naukowo, że ucząc się w stresie, w złym nastroju – uczymy się o wiele mniej efektywnie, niż kiedy jesteśmy zadowoleni i pozytywni.

Tylko jak tu tryskać optymizmem siadając po raz kolejny do nudnej książki gramatycznej?

Gramatyka jest ważna i do niektórych rzeczy (w tym właśnie książki do gramatyki) trzeba się zmusić – ale nie na niej koncentrować! Załóż sobie – ok, robię ćwiczenia gramatyczne przez pół godziny 3 razy w tygodniu.

A twoja pozostała nauka niemieckiego koncentruje się na materiałach i czynnościach, które sprawiają ci przyjemność, a jednocześnie są bardzo efektywne w nauce niemieckiego :

Wybierz to, co sprawia Ci najwięcej frajdy i … rób to . Rób to regularnie, ponieważ:

Praktyka czyni mistrza

Wiadomo, ale o jaką praktykę chodzi przy nauce niemieckiego? Dobrym porównaniem będzie jazda autem – ile tak naprawdę dała wam część teoretyczna, a ile jazda za kółkiem? No właśnie.

  • Gramatyka niemiecka: na czytanie teorii poświęć 20 % , a 80 % na robienie ćwiczeń z zastanowieniem i zrozumieniem. Analizuj swoje błędy, postaraj się samemu dojść do tego, dlaczego jest źle  i dopiero wtedy wyszukaj teorię wyjaśniającą ten aspekt.
  • Nauka mówienia : żeby nauczyć się mówić, trzeba mówić. O tym jak pokonać strach przed mówieniem opowiedziałam tutaj.
  • Słownictwo niemieckie:  jeśli nie powtórzysz nowego słownictwa, nic nie zapamiętasz. No chyba, że jesteś geniuszem. O tym jak efektywnie uczyć się słówek niemieckich napisałam tutaj.

Życzę ci powodzenia w nauce niemieckiego i… ich drücke die Daumen (trzymam kciuki)!


Anna

Hallo aus Berlin! Jestem germanistką, która postanowiła zdjąć klątwę z języka niemieckiego. Efektem tego jest strona, na której właśnie jesteś. Znajdziesz tutaj lekkostrawną instrukcję obsługi języka niemieckiego , dzięki czemu zaczniesz rozumieć (i polubisz) język niemiecki.Poznaj mnie lepiej
Anna
Print Friendly, PDF & Email
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

1 komentarz do wpisu “Nauka niemieckiego: z tymi zasadami w końcu opanujesz język!”

Dodaj komentarz