Nauka niemieckiego z serialami – które, gdzie i jak oglądać?

Jeśli miałabym polecić według mnie najlepszą metodę nauki języków, to …byłoby to właśnie oglądanie seriali po niemiecku. Pewnie jesteście zdziwieni, ponieważ oglądanie seriali ma raczej opinię marnowania czasu. Nic bardziej mylnego! Z tego artykułu dowiecie się: dlaczego seriale po niemiecku są świetną metodą nauki? Jak oglądać, żeby oprócz dobrego spędzenia czasu uczyć się jednocześnie języka? Jakie seriale polecam i gdzie je oglądać.

Dlaczego seriale po niemiecku są skuteczną metodą nauki?

W nauce języka, jak i w nabywaniu innych umiejętności, kluczowe są dwie sprawy. A mianowicie – sprecyzowanie celu i regularność. Więcej o tym jak uczyć się języków napisałam tutaj. A teraz konkretnie o nauce języka z serialami po niemiecku.

 • sprecyzowanie celu: poszerzanie słownictwa i rozumienie ze słuchu

Celem w przypadku oglądania seriali po niemiecku może być poszerzanie słownictwa i rozumienie ze słuchu. Cel jest jasno określony i nie brzmi „od dziś uczę się niemieckiego“.

A dlaczego ten cel jest  od początku skazany na sukces? Ponieważ oglądając seriale po niemiecku wciągamy się w fabułę – nasza ciekawość nie pozwoli nam na ominięcie „lekcji“, co z kolei wpływa na drugi niezbędny warunek w skutecznej naukce języka niemieckiego:

 • regularność

Nie ukrywajmy – jeśli naszym celem będzie poszerzanie słownictwa i doskonalenie rozumienia ze słuchu z na przykład codziennymi wiadomościami – nie wiem jak u Was, ale ja wiem, że nie będę w stanie zmusić się do robienia tego regularnie. W przypadku seriali – jest to łączenie przyjemnego z pożytecznym i z niecierpliwością czekam na taki rodzaj nauki, co przekłada się w naturalny sposób, bez zmuszania się na regularność.

Jak i gdzie oglądać seriale po niemiecku, żeby efektywnie uczyć się języka?

Zasada jest taka sama, jak w przypadku oglądania filmów po niemiecku, o której napisałam w tym artykule.

Ja osobiście oglądam seriale na Netflix, a o plusach tej platformy pisałam również w artykule powyżej.

Jakie seriale polecam?

Poziom początkujący A1, A2

W ofercie Netflixa jest trudno znaleźć seriale po niemiecku na tym poziome. Natomiast na stronie Deutsche Welle, która jest zupełnie bezpłatna – sprawa wygląda już inaczej.

Bardzo fajnym serialem po niemiecku właśnie dla osób na poziomie A1, A2, czyli początkującymjest „Nicos Weg„. Każdy odcinek :

 • jest bardzo krótki, do 5 minut
 • serial można oglądać w darmowej aplikacji na telefonie
 • do każdego odcinka są ćwiczenia
 • odcinki są z napisami w języku niemieckim

Poziom średniozaawansowany B1

Znowu z pomocą przychodzi Deutsche Welle. A w przypadku osób na poziomie B1 idealną propozycją serialową będzie „Jojo sucht Glück

Poziom zaawansowny B2 wzwyż

Z takim poziomem języka można już szaleć na Netflixach  Oto lista moich ulubionych seriali niemieckiej produkcji:

 • Der Tatortreiniger
 • Pastewka
 • Dark
 • Beat
 • Deutschland 83
 • Deutschland 86
 • Babylon Berlin
 • 4 Blocks
ciekawe
 Powyższe seriale są jak wspomniałam produkcji niemieckiej. Nie zapominajcie, że Netflix umożliwa oglądanie seriali innej produkcji, na przykład amerykańskiej, w języku niemieckim . Więcej o wykorzystaniu Netflix do nauki języka niemieckiego napisałam tutaj. 

Anna

Anna

Kto tworzy tę stronę?Ania – zna tajniki nauczania języków obcych oraz Fabian – Niemiec i geniusz – nie ucząc się nigdy niemieckiego – ogarnia der, die, das.
Anna
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Schreibe einen Kommentar