Radio niemieckie i podcasty: które wybrać na danym poziomie?

Słuchanie radia niemieckiego czy podcastów jest świetną metodą na osłuchanie się z językiem, złapaniem jego melodii i naturalną metodą nauczenia się wymowy niemieckiej. W tym artykule zebrałam najlepsze według mnie stacje radiowe po niemiecku i podcasty, które świetnie nadają się do nauki języka niemieckiego.

Najlepsze jest to, że w dzisiejszych czasach nie trzeba oczywiście mieszkać w Niemczech, żeby mieć dostęp do radia niemieckiego – wszytko jest dostępne online. Także – los geht’s!

Języka można uczyć się  na wiele sposobów – słuchając właśnie radia po niemiecku, ale też oglądając ulubione seriale, filmy, czytając (lub słuchając) książki – i żadna z tych metod nie jest gorsza, ani lepsza. Ważne jest jedynie żeby cokolwiek się robi, robić to regularnie.robić cokolwiek regularnie. Więcej o tym jak uczyć się języka niemieckiego napisałam tutaj.

Radio niemieckie: poziom początkujący

logo deutsche welle
Deutsche Welle ma w swojej ofercie ciekawe i darmowe materiały do nauki języka niemieckiego

Z ciekawą ofertą radia po niemiecku w formie historyjek wychodzi Deutsche Welle. Radio w formie mp3 dostępne w formie aplikacji nazywa się Radio D.

Historyjki są po niemiecku, natomiast wyjaśnienia w języku angielskim. Można zatem upiec dwie pieczenie na jednym ruszcie – uczyć się niemieckiego i angielskiego.

Do odcinków jest również transkrypcja i ćwiczenia.

zwei Fliegen...
Zwei Fliegen mit einer Klappe schlagen – upiec dwie pieczenie na jednym ruszcie
radio retro
w dzisiejszych czasach nie trzeba oczywiście mieszkać w Niemczech, żeby mieć dostęp do radia niemieckiego – wszytko jest dostępne online.

Radio niemieckie: B1

Ciekawą opcją skierowaną do osób na poziomie średniozaawansowanym są aktualne wiadomości w języku niemieckim, które są mówione w bardzo wolnym tempie. Langsam gesprochene Nachrichten są oferowane również przez Deutsche Welle.

Radio niemieckie: B2

Stacji radiowych po niemiecku jest  bardzo dużo, jeśli przebrneliśmy przez poziom początkujący. Oto moje ulubione radia niemieckie:

Klassik radio

radio logo

Mało reklam i muzyka klasyczna, która wpływa pozytywnie na koncentrację i efektywne uczenie się.

ARD

radio po niemiecku ard logo

 

Wiadomości, reportaże, dla dzieci, wywiady, słuchowiska – to tylko niektóre z dostępnych kategorii.

Znajdziesz je w aplikacji ARD  po kliknięciu w Themen.

Deutschlandfunk

logo radio po niemiecku dlf

Również bardzo przejrzysta aplikacja z radiem na telefon, w której możemy albo słuchać radia live, albo wybrać interesujące nas tematy.

Podcasty po niemiecku

Co to jest podcast?

Podcast to seria odcinków, najczęście w formie audio, w której prowadzący dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniami, uwagami i komentarzami  w danej dziedzinie, na dany temat. Bardzo często do podcastów są zapraszani eksperci w danym obszarze. Mnóstwo podcastów jest do znalezienia za darmo na przykład na Spotify.

Podcasty po niemiecku: jakie polecam?

Reisen Reisen: C1

Moim ulubionym podcastem po niemiecku , który polecił mi Fabian, jest podcast o podróżach Reisen Reisen. Prowadzony jest w formie luźnych i zabawnych dialogów, a każdy odcinek dotyczy innej destynacji.

Happy, holly & confident: B2

Happy, holly & confident to podcast z dziedziny psychologii – o samorozwoju, samoakceptacji i świadomym życiu w zgodzie z sobą. Gorąco polecam dla osób na solidnym poziomie średniozaawansowanym.

Fest & flauschig

Jeden z moich ulubionych podcastów z ironicznym humorem w formie dialogów między Jan Böhmermann i Olli Schulz dostępny na Spotify, o którym więcej napisałam w artykule : nauka niemieckiego online: 4 strony które musisz znać. 

Johann König

Bardzo zabawne monologi znanego komika niemieckiego Johann König są dostępne na Spotify lub na Youtube, gdzie dodatkowo można włączyć napisy.

Anna

Anna

Kto tworzy tę stronę?Ania – zna tajniki nauczania języków obcych oraz Fabian – Niemiec i geniusz – nie ucząc się nigdy niemieckiego – ogarnia der, die, das.
Anna
Print Friendly, PDF & Email
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Dodaj komentarz