Jak uczyć się efektywnie niemieckiego z filmami?

Nauka niemieckiego z popcornem, przez telewizorem? Tak – oglądając umiejętnie filmy po niemiecku, z napisami lub bez, w zależności od poziomu zaawansowania języka. Z tego artykułu dowiesz się, gdzie oglądać filmy po niemiecku, jak oglądać, żeby uczyć się przy tym efektywnie niemieckiego oraz kilka propozycji filmów niemieckich, idealnych na początek przygody z filmami niemieckimi. Tutaj znajdziesz więcej propozycji filmów po niemiecku, a jeżeli interesują cię seriale to zerknij tutaj.

Filmy po niemiecku: lista na dobry początek

Poniżej znajdziecie filmy po niemiecku, które nie są skomplikowane, są śmieszne, lekkie i z tych powodów idealne do rozpoczęcia przygody z filmami, niemieckim, popcornem i zeszytem. Dodatkowo, wszystkie sa produkcji niemieckiej:

Männerherzen

Zabawna komedia o mężczyznach, którzy szukają prawdziwej miłości:

Honig im Kopf

W popularnych i kinowych produkcjach niemieckich nie można oczywiście pominąć reżysera i aktora Til Schweiger. Jednym z filmów w jego reżyserii  jest właśnie Honig im Kopf – lekka, ale wzruszająca opowieść o tym co w życiu jest najważniejsze.

Traumfrauen

Akcja dzieje się w moim ukochanym Berlinie. Historia kilku przyjaciółek, które z jakiś powodów nie mają szczęścia z mężczyznami. Bardzo pozytywny, lekki – ale nie głupi film. No ale to żadne zaskoczenie – gdzie jest aktorka Paulia Rojinski, to musi być dobry film.  Nie ukrywam, że raczej to płci pięknej film przypadnie bardziej do gustu.

What a man

Na liście klasyków produkcji niemieckich nie może zabraknąć oczywiście aktora Matthias Schweighöfer. Wszystkie filmy z jego udziałem to lekkie, rozrywkowe produkcje. What a man opowiada historię młodego mężczyzny (Matthias Schweighöfer) zaraz po zakończeniu  długoletniego związku i jego drodze do… odzwyskania swojej męskości:

Fack ju Göthe

Elyas M’Barek, jeden z najpopularnieszych aktrów niemieckich, wciela się w rolę złodzieja, który zaraz po opuszczeniu więzienia..zatrudnia się w szkole jako nauczyciel niemieckiego.

Filmy, które również są lekkie, niewymagające językowo i dobre – ale osobiście ich nie oglądałam:

  • Schlussmacher
  • 25 km/h

Gdzie oglądać filmy po niemiecku?

Ja korzystam a Amazon Prime Video, a instrukcję krok po kroku, jak korzystać a Amazon Prime Video znajdziesz w tym artykule.

Jak oglądać filmy po niemiecku, żeby uczyć się języka?

Do oglądania potrzebny jest :

  • jakiś zeszyt (nie kartka, ponieważ jest duże prawdopodobieństwo, że gdzieś się zgubi)
  • wygodna kanapa
  • popcorn (uwaga: chrupanie może zakłócić ummiejętność rozumienia ze słuchu )

Początkujący

Jeśli jesteś początkujący, oglądaj z napisami.

Gotowy? To teraz czas na seans filmowy z niemieckim. Nie oglądacie w języku polskim, więc wiadomo – trzeba się bardziej wsłuchiwać. Jeśli jesteście na początku nauki niemieckiego – staracie się jedynie zrozumieć ogólny sens i być może nie będzie to aż taki FUN, jak oglądanie w języku ojczystym, ale nie przejmujcie się . Osłuchujecie się z językiem i oglądanie filmów po niemiecku ma sens nawet wtedy, gdy nie do końca ogarnia się , o co chodzi.

Wsłuchujesz się i patrzysz na napisy. Jeśli zupełnie nic nie rozumiesz, stopujesz i odsłuchujesz jeszcze raz dany moment, aż do skutku. Podczas oglądania wybierz sobie jakieś słowo i zapisz w zeszycie. Możesz juz teraz sprawdzić, co dane słowo oznacza, albo zająć się tym po filmie. Wbieracie sobie jakieś słowa, które są nowe. Patrzycie do słownika (ja mam słownik PONS jako aplikację na telefonie) podczas oglądania, zapisujecie w zeszycie. Tylko wersję niemiecką – nie ma co czasu tracić, ponieważ:

Następnego dnia lub po filmie tłumaczysz zapisane słowa i z każdym robisz fiszki. Fiszki to takie karteczki, na których po jednej stronie jest polskie słowo/wyrażenie, a po drugie po niemiecku. Więcej o nauce słownictwa z fiszkami napiszłam tutaj.

Zaawansowani

Metoda nauki  z filmami po niemiecku jest taka sama jak dla początkujących z jedną różnicą. A mianowicie – starasz się jak najmniej patrzeć na napisy, aktywnie wsłuchując się w dialogi.


Anna

Hallo aus Berlin! Jestem germanistką, która postanowiła zdjąć klątwę z języka niemieckiego. Efektem tego jest strona, na której właśnie jesteś. Znajdziesz tutaj lekkostrawną instrukcję obsługi języka niemieckiego , dzięki czemu zaczniesz rozumieć (i polubisz) język niemiecki.Poznaj mnie lepiej
Anna
Print Friendly, PDF & Email
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Dodaj komentarz