Najciekawsze książki i gazety po niemiecku od A1 do C1

Czytanie książek po niemiecku jest jednym z tych „2w1” sposobów nauki języka – łączy przyjemne spędzenie czasu z nauką języka. Z tego artykułu dowiesz się jak czytać po niemiecku , żeby efektywnie uczyć się języka. Podpowiem ci również  jakie książki, gazety, audiobooki i ebooki wybrać na danym poziomie zaawansowania.

Książki po niemiecku

Jak czytać książki po niemiecku?

A właściwie – jak czytać książki po niemiecku tak, żeby efektywnie uczyć się języka? Metoda jest prosta i oczywiście można ją stosować także przy czytaniu gazet czy czegokolwiek innego:

#1 czytaj książki po niemiecku na swoim poziomie

Nie za wiele przyniesie osobom na poziomie początkującym czytanie Goethe, mimo że cel jest bardzo ambitny. Poniżej znajdziesz moje propozycji książek i gazet po niemiecku podzielonych na poziomy zaawansowania.

#1 czytaj na głos

Nie zawsze oczywiście, ale chociaż jakiąś część postaraj się czytać na głos. Bardzo efektywnie trenuje się w ten sposób wymowę i zmniejsza się prawdopodobieńtwo, że gdy przyjdzie odzwać się po niemiecku tak naprawdę, nie zapomnicie przysłowiowego języka. O tym jak jeszcze można uczyć się wymowy niemieckiej napisałam tutaj.

#2 Trenuj słownictwo. Jak?

Czytając zaznaczaj  markerem czy ołówkiem nowe słownictwo.

Po skończeniu czytania, nie musi być od razu –  w przeznaczonym do niemieckiego zeszycie albo na fiszkach, zapisuj wybrane słowa i przetłumacz w dobrym słowniku. Więcej o metodzie nauki z fiszkami napisałam tutaj.

#3 Powtarzacie w wolnej chwili

NA GŁOS! Bardzo ważne – sprawdź czy potrafisz użyć dane słowo w KONTEKŚCIE, czyli czy potrafisz ułożyć z nim poprawne zdanie. A jeśli nie wiesz czy jest poprawne?

Od czego jest google. Wpisz przykładowe zdanie, jeśli google nie znalazł nic podobnego – jest duże prawdopodobieństwo, że zdanie nie jest poprawnie. Dobrym narzędziem , które podpowiada w jakich kontekstach zostało użyte dane słowo jest na przykład strona Reverso Context.

uwaga
 Rzeczowniki ZAWSZE zapisujecie z rodzajnikami.

Jakie książki po niemeicku polecam? Poziom A1/A2

Oferta książek po niemiecku dla początkujących nie jest zbyt szeroka. A jeśli już coś jest, to trzeba się z tym pogodzić, że nie będzie to może książka, o której przeczytaniu marzysz od lat. Poniżej wybrałam  kilka książek po niemiecku, o których słyszałam, że są całkiem niezłe:

Poziom średniozaawansowany

Na poziomie śreniozaawansowanym można już znaleźć więcej książek po niemiecku, które oprócz tego, że są po niemiecku – są po prostu ciekawe 

Ebooki po niemiecku

Jeżeli chodzi o ebooki po niemiecki, czyli książki w formie elektornicznej, to wszystkie pozycje wymienione powyżej, są oczywiście dostępne na przykład na Amazonie. Format z amazonu jest kompatybilny z czytnikiem kindle.

Audiobooki po niemiecku: Audible i Spotify

logo audible
Audiobooki to książki, które są czytane przez lektora i można je odsłuchać.

Audiobooki to książki, które są czytane przez lektora i można je odsłuchać. Osobiście bardzo lubię tę formę książek, ponieważ są świetną metodą na zabicie czasu, w którym wykonuje się codzienne, monotonne czynności – jechanie do pracy, sprzątanie czy gotowanie.

Audiobooki po niemiecku odsłuchuje albo na stronie Audible albo na Spotify. Obie strony mam na telefonie jako aplikację, dlatego takie audiobooki po niemiecku mogę słuchać tak naprawdę zawsze i wszędzie.

Audible oferuje bezpłatny pierwszy miesiąc użytkowania z dostępem do wszystkich zasobów, po uprzednim podaniu numeru karty kredytowej. Wystarczy zapisać sobie w telefonie, kiedy należy wypowiedzieć abonament przed upływem tego miesiąca, żeby nie płacić za kolejny miesiąc, jeżeli strona nie spełnia Waszych oczekiwań.

logo spotify
W aplikacji Spotify również można znaleźć dużo audiobooków, jak również podcastów po niemiecku

Jeżeli chodzi o Spotify – aplikacja jest bezpłatna. Jeśli jednak wykupimy konto, nie mamy reklam i kilka dodatkowych funkcji, które wpływają na jakość użytkowania.

Jakie audiobooki polecam? Poziom początkujący

Oferta audiobooków po niemiecku dla osób początkujących  jest dość mocno okrojona. Ale jeśli jesteście na poziomie B1, polecam Wam całą serię, która jest dostępna na Audible i nazywa się Deutsch Audio Perfekt.

  • Każde nagranie jest dostępne z darmowym ebookiem z transkrypcją, ćwiczeniami i wyjaśnieniami gramatycznymi, które zostanie automatycznie załadowane na Waszym koncie, po nabyciu pliku audio.
  • Wszystkie nagrania są mówione wolno i wyraźnie i są na interesujące tematy – zwroty potrzebne do dyskutowania czy telefonowania po niemiecku, rozmowa kwalifikacyjna.
  • Warto podczas bezpłatnego miesiąca przetestować sobie  po prostu materiał.

Kolejną propozycją tym razem już konkretnie skierowaną do osób na poziomie A1-A2 na Audible jest 2 godzinny kurs do słuchania, w którym jest mówione aż  1200 słówek  i wyrażeń z 140 sytuacji codziennych. Z możliwością powtarzania i książką w formie elektornicznej z wyjaśnieniami. Co ważne: także po polsku.

Poziom średniozaawansowany

Wszystkie wymienione książki są do posłuchania na Audible.de:

  • Harry Potter – cała seria jest genialna do nauki już na poziomie B1
  • Sorge dich nicht, lebe!  (poziom B2 wzwyż)
  • Ein ganzes halbes Jahr i inne książki Jojo Moyes (poziom B2 wzwyż)
  • Ich bin denn mal Weg (poziom B2 wzwyż)

Gazety po niemiecku: poziom początkujący

Wydawnictwo Spotlight ma w swojej ofercie gazetę po niemiecku, a właściwie magazyn miesięczny, który jest konkretnie skierowany do osób uczących się języka niemieckiego: Deutsch Perfekt. 

Mogą, a nawet powinny, sięgnąć po nią osoby tak naprawdę na każdym poziomie zaawansowania, ponieważ przy każdym artykuł jest oznaczony poziomi zaawansowania. Artykuły są naprawdę bardzo ciekawe i dotyczą różnych, aktualnych tematów. Gazeta jest dostępna w formie tradycyjnej lub elektronicznej.

Poziom średniozaawansowany

Gazety po niemiecku, które wymagają już znajomości języka na poziomie conajmniej B2, jednak są bardziej ‚przyjazne’ niż na przykład der Spiegel, to:

  • Welt Kompakt
  • FAZ (Frankfurter Allgemeine Zeitung)

I coś dla kobiet:

  • Emotion
InStyle Dojcz
Również Glamour czy InStyle, czyli po prostu magazyny o modzie i urodzie, świetnie nadają się nawet dla osób na poziomie B1, ponieważ jak wiadomo, poziom tekstów w tych gazetach nie jest zbyt wysoki. 

 

Anna

Anna

Kto tworzy tę stronę?Ania – zna tajniki nauczania języków obcych oraz Fabian – Niemiec i geniusz – nie ucząc się nigdy niemieckiego – ogarnia der, die, das.
Anna
Print Friendly, PDF & Email
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Dodaj komentarz