Home » Blog » Jak nauczyć się niemieckiego?

Jak nauczyć się niemieckiego?

Przed tobą kilka rad z mojego własnego doświadczenia, dzięki którym nauczyłam się języka niemieckiego.

Wybierz główne źródło nauki

Językiem trzeba się otaczać – to prawda. Ale trzeba się zdecydować na jedno, główne źródło nauki. Wybierz sobie jeden dobry kurs lub jedną dobrą stronę www do nauki niemieckiego – i uzupełniaj ją w miarę potrzeby innymi źródłami. Inaczej możesz zgubić się natłoku możliwości.

Jasno określony cel: czego i do kiedy się nauczę?

Jeśli powiesz sobie – od teraz uczę się języka niemieckiego, to już połowa sukcesu…ale trochę za mało, by ten cel zrealizować.

Brakuje konkretów. Dobry plan działania to taki, który dokładnie określa czego się nauczysz, jak to zrobisz i do kiedy.  Tak wygląda dobrze sprecyzowany, konkretny cel:

Cel w praktyce
Przykładowy cel: DO KIEDY Do końca roku/miesiąca/…  CO ZROBISZ będę bez problemu prowadzić small talk z Niemcami /nauczę się gramatyki na poziomie średniozaawansowanym / będę umiała rozmawiać po niemiecku przez telefon/ nauczę się odmiany czasowników nieregularnych

Jak nauczyć się niemieckiego? Powtarzaj!

Wybierz sobie metodę do powtarzania nowego materiału. Może to być zeszyt, mogą to być fiszki. Fiszki są moją ulubioną metodą (i bardzo efektywną) do powtarzania nowego materiału, o czym więcej napisałam tutaj. Najważniejsza jest jednak nie wybrana metoda, a regularność.  Obojętnie na na jaką metodę się zdecydujesz, ucz się lepiej mniej, ale za to regularnie.

Otaczaj się językiem

Do źródła głównego wybierz sobie coś, co Ci się podoba, co sprawia ci przyjemność. Może to być aplikacja do nauki języka niemieckiego, może to być oglądanie ciekawego serialu, a może umówienie się raz w tygodniu na tandem? Możliwości jest dużo. Ważne by wybrać jedną główną + uzupełniającą metodę i na stałe wprowadzić do dnia codziennego, na przykład:

  • Źródło dodatkowe / 30 min: Codziennie rano przygotowując się w łazience /jadąc do pracy  słucham radia niemieckiego /audiobooka/podcastu/oglądam serial/ film/ czytam gazetę / książkę
  • Źródło główne/ 30 min : Po przyjściu z pracy czytam jeden artykuł z Deutsche Welle/ czytam 10 stron książki / przerabiam jeden temat ze słownictwa niemieckiego  / przerabiam jeden temat gramatyczny + robię kilka nowych fiszek + powtarzam fiszki z dnia poprzedniego.

60 minut dziennie – a pierwsze pół godziny i tak minie, czyli tak naprawdę jest to 3o min poświęconych aktywnie na naukę niemieckiego. W tygodniu to jest 7h !!!


Anna
Print Friendly, PDF & Email
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Dodaj komentarz