Jak nauczyć się niemieckiego? Prosta & niezawodna metoda 5 kroków

Nie, nie będzie to kolejny artykuł z tysiącem złotych rad – wybrałam dla Was tylko i aż te metody, które osobiście uważam  za najbardziej efektywne w nauce języka niemieckiego.  Studiowałam języki obce oraz pracowałam jako lektor i wydaje mi się, że znam odpowiedź na pytanie : jak nauczyć się niemieckiego 

Wybierz główne źródło nauki

Językiem trzeba się otaczać – to prawda. Ale trzeba się zdecydować na jedno, główne źródło nauki. Wybierz sobie jeden dobry kurs lub jedną dobrą stronę www do nauki niemieckiego – i uzupełniaj ją w miarę potrzeby innymi źródłami.

Każdy dobry kurs, lektor czy dobra strona www do nauki niemieckiego powinna być Twoim drogowskazem w nauce niemieckiego. Jeśli nie wiesz gdzie zacząć i jak korzystać z danej strony www czy kursu – to nie Twoja wina.  Zmień kurs, stronę czy lektora. A jak już  wybierzesz jedno, Twoim zdaniem najlepsze źródło – trzymaj się jego.

I  jeśli na przykład korzystając z głównego źródła , czujesz, że nadal szwankuje DER, DIE, DAS – to znak, żeby zaopatrzyć się w dobrą książkę do gramatyki na danym poziomie. Jeśli zauważysz, że rozumiesz tekst pisany, ale ze słuchu już nie bardzo, możliwości jest dużo – możesz iść na tandem, oglądać seriale i tak dalej.

Wichtig
Jedno, główne źródło nauki, którego będziesz się trzymać  i które będzie dla Ciebie drogowskazem w nauce – jest naprawdę niezbędne, żeby nie zwariować w natłoku informacji.

 

Jasno określony cel: czego i do kiedy się nauczę?

Jeśli powiesz sobie – od teraz uczę się języka niemieckiego, to już połowa sukcesu. A jeśli ten cel bardziej skonkretyzujesz, określisz, co to dla Ciebie konkretnie oznacza – gwarantuję Ci, że będziesz mówić po niemiecku tak, jak sobie wymarzysz i zaplanujesz. Tylko wtedy możesz podzielić go na mniejsze kroki i codziennie realizować małymi krokami, jeśli cel jest konkretny.

  • Przykładowy cel:

DO KIEDY: Do końca roku/miesiąca/…  CO ZROBISZ :będę bez problemu prowadzić small talk z Niemcami /nauczę się gramatyki na poziomie średniozaawansowanym / będę umiała rozmawiać po niemiecku przez telefon/ nauczę się odmiany czasowników nieregularnych / nauczę się 300 dziwnych, mało znanych słów (to jest mój cel ;))

Kiedy masz jasno określony cel – wystarczy określić jak to osiągniesz. Zapisz cel na kartce i zastanów się:

  • ile czasu codziennie chcesz przeznaczyć na jego osiągnięcie.
  • z jakiego źródła będziesz korzystać

Ja na przykład przeznaczam codziennie pół godziny – jest to czytanie książek w języku niemieckim. W tygodniu są już to 3,5 godziny 

Jak nauczyć się niemieckiego? Powtarzaj!

Najlepszą metodą według mnie do powtarzania – nie tylko słownictwa, ale też konstrukcji gramatycznych, są fiszki. Ale nie takie zwykłe, tylko takie które są efektywne :).  O mojej autorskiej metodzie nauki języka niemieckiego piszę tutaj.

Włącz myślenie, wyłącz smartfona

Internet jest  naprawdę dobrym źródłem do nauki między innymi niemieckiego  Ale często zapomina się, że nie nauczy się za nas. Jaką przewagę mają tradycyjne metody nad techniką?

  • Jeśli samodzielnie ułożysz zdanie na fiszce, zaczynasz myśleć  uczysz się efektywniej.
  • Jeśli kupisz dobry słownik i szukasz tam nowych wyrazów – zapamiętujesz je lepiej, niż znajdując je jednym kliknięciem online.

Na pewno trwa to dłużej – ale gwarantuje Ci, że przewracając kartki i powtarzając w myślach słowo, którego szukamy, zapamiętasz je lepiej i na dłużej.

  • Zapisanie nowego słowa na kartce, jest efektywniejsze niż napisanie go na klawiaturze.

Ja to potwierdzam doświadczeniem, ale ten fakt potwierdzają również badania. Im bardziej jesteśmy aktywni, im więcej myślimy, im więcej zmysłów używamy i fantazji (na przykład wymyślając zdania z nowym słownictwem) tym gwarancja zapamiętania, zarówno biernego, jak i umiejętnościu aktywnego użycia danej struktury gramatycznej czy słówka – jest o wiele większa.

Otaczaj się językiem

Jest to uzupełnienie metody pierwszej i drugiej. Do źródła głównego wybierz sobie coś, co Ci się podoba. Może to być aplikacja do nauki języka niemieckiego, może to być oglądanie ciekawego serialu, a może umówienie się raz w tygodniu na tandem? Możliwości jest dużo. Ważne by wybrać jedną główną + uzupełniającą metodę i na stałe wprowadzić do dnia codziennego, na przykład:

  • Źródło dodatkowe / 30 min

Codziennie rano przygotowując się w łazience /jadąc do pracy  słucham radia niemieckiego /audiobooka/podcastu  (nie ważne, że nie rozumiesz – osłuchujesz się z językiem)

  • Źródło główne/ 30 min

Po przyjściu z pracy czytam jeden artykuł z Deutsche Welle/ czytam 10 stron książki / przerabiam jeden temat ze słownictwa niemieckiego  / przerabiam jeden temat gramatyczny + robię kilka nowych fiszek + powtarzam fiszki z dnia poprzedniego.

60 minut dziennie – a pierwsze pół godziny i tak minie, czyli tak naprawdę jest to 3o min poświęconych aktywnie na naukę niemieckiego. W tygodniu to jest 3,5 h !!!! Dobry plan to podstawa – a ten powyżej jest naprawdę bardzo ambitny wbrew pozorom. Jest w nim słuchanie, słownictwo, gramatyka i powtarzanie.
Oczywiście to plan przykładowy, który można, a nawet trzeba zmodyfikować w zależności od celu jaki mamy i ile czasu jesteśmy w stanie przeznaczyć. Ważne, żeby plan zapisać – i się go trzymać. Tylko i aż.

Podsumowanie
  Jak nauczyć się niemieckiego ? Wyznacz konkretny cel, podziel go na małe i regularne kroki, powtarzaj codziennie, włącz myślenie podczas nauki i otocz się językiem. I koniecznie pamiętaj o zrobieniu 1 dnia przerwy w tygodniu od niemieckiego 🙂 Viel Spaß! 

Podoba Ci się artykuł? Podziel się z przyjaciółmi:

Anna

Anna

Witajcie na naszej stronie do samodzielnej nauki niemieckiego!

A my to kto?Ania – zna tajniki nauczania języków obcych, magister Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Fabian – Niemiec i geniusz – nie ucząc się nigdy niemieckiego – ogarnia der, die, das.

Grüße aus Berlin
Anna
Print Friendly, PDF & Email
Votes

Schreibe einen Kommentar