Nauka niemieckiego online: 4 strony, które musisz znać!

Mówi się, że w dzisiejszych czasach nauka języków jest prosta, ponieważ jest tyyyyyle możliwości,a wszystko podane jest na tacy.  Serio?

Wydaje mi się, że jest odwrotnie i że właśnie tysiące możliwości do nauki niemieckiego online wbrew pozorom utrudniają zadanie. Człowiek nie wie w końcu co wybrać i na czym się skupić – i daje za wygraną. Dodatkowo, ma wyrzuty sumienia, bo przecież ‚wszystko jest, a ja nadal stoję w miejscu‘.

W tym artykule przedstawię Wam tylko  4 genialne i darmowe źródła do nauki niemieckiego online. Podzieliłam je dodatkowo na stopnie zaawansowania. Wystarczy wybrać więc jedno źródło nauki niemieckiego online i codziennie poświęcić na nie 15 minut. Podpowiem Wam również, jak korzystać z wymienionych przeze mnie źródeł do nauki niemieckiego online i co jest najbardziej godne Waszej uwagi.

DEUTSCH LERNEN / Deutsche Welle – wszystkie poziomy

Mój absolutny faworyt jeśli chodzi o naukę niemieckiego online. Bardzo przejrzysta stronka : na stronie startowej jest jasny podział na poziomy zaawansowania od A1-C.

Jeśli nie jesteśmy pewni jaki mam poziom, wystarczy pod listą z poziomami wybrać Finde den richtigen Deutschkurs für dich (wybierz odpowiedni kurs niemieckiego dla siebie) i kliknąć w Einstufungstest (test poziomujący).

wow
Uwaga początkujący – w zakładce Deutschkurs wystarczy wybrać język polski, a wyświetli się Wam strona z nawigacją w języku polskim.

B1, B2: nauka z serialem

Dla poziomów średniozaawansowanych szczególnie polecam Jojo sucht Glück. Jest to po prostu serial, który uwierzcie mi – wciąga.
Jojo, Brazylijka, przyjeżdza do Niemiec, a z każdym odcinkiem poznajemy jej przygody dnia codziennego. Sama kiedyś uczyłam się z tego serialu i naprawdę cieszyłam się na taką formę nauki.  z Jojo sucht Glück. Do serialu mamy dodatkowo ćwiczenia, jak i napisy.

B1, B2: nauka z wiadomościami

Druga opcja nauki niemieckiego online z Deutsche Welle to Langsam gesprochene Nachrichten, czyli wiadomości mówione wolno. Wiadomości w telewizji niemieckiej..komu z uczących się niemieckiego nie eksplodowała chociaż raz głowa od tempa w jakim są mówione? 
sowa helga radzi
Langsam gesprochene Nachrichten to świetna opcja dla osób, które chcą być na bieżąco z wydarzeniami w Niemczech i zagranicą, ale nie są w stanie zrozumieć ’normalnych‘ wiadomości, ponieważ tempo mówienia jest za szybkie.

Eat Smarter – gotowanie po niemiecku (B1 wzwyż)

Doba ma tylko 24h i czasem trudno wygospodarować czas na naukę niemieckiego, sport czy przygotowywanie zdrowych posiłków. Na Eat Smarter znajdziecie bardzo dużo prostych i sprawdzonych przez redakcję (jak i mnie, kulinarnego lenia, który chce się zdrowo odżywiać :)) przepisów, po niemiecku oczywiście.

Lecker
Wydrukuj przepis, zaznacz słówka czy wyrażenia, które chcesz zapamiętać. Zrób fiszki – o tym jak uczyć się z fiszkami piszę tutaj. Smacznego!

 

Fest & Flauschig : podcast z humorem (C1)

Umiecie mówić po niemiecku – gratuluję! Teraz dopiero zaczyna się robić ciekawie – ciekawe książki, gazety (w końcu przeczytacie DER SPIEGEL od deski do deski ;))), a jeśli chodzi o naukę niemieckiego online – filmy, seriale i… interesujące podcasty.

Jeśli macie sarkastyczne poczucie humoru (patrz: żart z der Spiegel powyżej), koniecznie zajrzyjcie na Spotify, gdzie znajdziecie podcast Fest & Flauschig. Podcast jest prowadzony przez Jana Böhmermann i Olli Schulz. Panowie szprechają o tym co słychać w społeczeństwie i komentują. Komentują tak, że można się pośmiać z słuchawkami na uszach jadąc metrem, samochodem, leżąc na kanapie, czy odkurzając.

A jak się nie śmiejecie – albo  przejdźcie do punktów powyżej ( poziom niemieckiego może jeszcze nie ten), albo wyłączcie podcast i odkurzajcie dalej – widocznie nie Wasze poczucie humoru .

Podcasty
Z językami jest tak, że nie szlifowane – marnie kończą. Jeśli umiecie już mówić po niemiecku, mam dla Was jedną radę od serca – uczcie się nadal, jeśli nie chcecie stwierdzić po jakimś czasie, że język gdzieś ‚wyparował‘. Interesujące podcasty są idealną opcją do nauki niemieckiego online dla osób na różnych poziomach, ale myślę że na poziomie B2 wzwyż słuchanie podcastów sprawia największą frajdę. Można słuchać ich wszędzie, wykorzystując czas na przykład w drodze do pracy czy podczas sprzątania. 

Neo Magazine Royale : program satyryczny (C1)

Program satyryczny,  którego prowadzącym jest wspomniany już Jan Böhmermann. To samo poczucie humoru, ten sam facet, ale w innej formie – do obejrzenia jederzeit w mediatece ZDF.

Podoba Ci się artykuł? Podziel się z przyjaciółmi:

Anna

Anna

Witajcie na naszej stronie do samodzielnej nauki niemieckiego!

A my to kto?Ania – zna tajniki nauczania języków obcych, magister Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Fabian – Niemiec i geniusz – nie ucząc się nigdy niemieckiego – ogarnia der, die, das.

Grüße aus Berlin
Anna
Print Friendly, PDF & Email
Votes

1 Gedanke zu “Nauka niemieckiego online: 4 strony, które musisz znać!”

Schreibe einen Kommentar