Słówka niemieckie: ucząc się w ten sposób, nie zapomnisz!

W tym artykule dowiesz się o moim ulubionym (i bardzo efektywnym) sposobie na naukę słówek niemieckich.

Jak NIE uczyć się słówek?

Bezmyślne wkuwanie na pamięć list słówek może w najlepszym przypadku przynieść tylko krótkotrwałe efekty. Mając przed sobą listę samych słówek, jest bardzo prawdopodobne, że dopadnie nas znudzenie. Niby przeglądamy słówka, ale tak naprawdę, myślami jesteśmy zupełnie gdzie indziej. W głowie nie zostaje oczywiście za dużo.

Jak uczyć się słówek efektywnie?

Moją ulubioną i według mnie najbardziej efektywną metodą nauki nowego słownictwa są tak zwane fiszki. Fiszki to takie karteczki, na których po jednej stronie jest słowo/wyrażenie w języku polskim, a po drugiej po niemiecku. Fiszki możesz zrobić samodzielnie w sposób tradycyjny lub na przykład w świetnej aplikacji, z której sama korzystam o nazwie Quizlet. Ta metoda jest bardzo prosta, ale skuteczna – zakładając, że regularnie zaglądasz do nowych słówek i je powtarzasz. 5 nowych słówek dziennie jest według mnie optymalną ilością, która nie jest zniechęcająca. W tygodniu to aż 30 nowych słówek niemieckich.

Drugą istotną sprawą, jest nauka nowych słówek niemieckich z kontekstem. W ten sposób lepiej kojarzymy dany wyraz i jednocześnie lepiej umiemy użyć go poprawnie w zdaniu. Nowe słownictwo możesz znaleźć tak naprawdę wszędzie, na przykład czytając książki po niemiecku czy oglądając filmy w języku niemieckim. Nie zawsze czas pozwala na zapisanie na fiszce pełnego zdania wraz z nowym wyrazem – ale to właśnie jest najbardziej efektywna metoda nauki nowego słownictwa, która wbrew pozorom tak naprawdę zaoszczędzi ci wiele czasu w przyszłości.

Jeżeli nie masz czasu samodzielnie tworzyć fiszek, dobrym rozwiązaniem będą gotowe zestawy . Na przykład tutaj znajdziesz bardzo fajne zestawy, na wielu poziomach, również z danej dziedziny/branży. Fiszki są w formie papierowej, tradycyjnej. Żeby nauka była jeszcze bardziej efektywna, możesz napisać sobie na fiszce zdanie z danym wyrazem. Im zdanie dziwniejsze, śmieszniejsze, bardziej osobiste – tym lepiej, ponieważ w ten sposób włącza się nasza wyobraźnia. Efektem tego jest lepsze zapamiętywanie nowego materiału.

Fiszki niemiecki
Gotowe zestawy fiszek na wielu poziomach
fiszki obok długopisu
„Aus dem Stegreif ” pojawiło się w książce, którą czytam. Nie, nie robię fiszek podczas czytania książek. 🙂 Zaznaczam jednak nowe słowa czy wyrażenia ołówkiem, i po czasie szukam w słowniku ich  znaczenia. Następnie robię taką właśnie fiszkę lub zapisuję we wspomnianym Quizlet
karteczki do słówek niemieckich i nożyczki
Pamiętajcie o rodzajnikach – wybierzcie sobie jeden kolor do każdego z 3 rodzajników i ZAWSZE zapisujcie go właśnie w tym kolorze, obojętnie czy zdecydujecie się na naukę z fiszkami czy nie. Na drugiej stronie jest wersja polska.

Anna

Hallo aus Berlin! Jestem germanistką, która postanowiła zdjąć klątwę z języka niemieckiego. Efektem tego jest strona, na której właśnie jesteś. Znajdziesz tutaj lekkostrawną instrukcję obsługi języka niemieckiego , dzięki czemu zaczniesz rozumieć (i polubisz) język niemiecki.Poznaj mnie lepiej
Anna
Print Friendly, PDF & Email
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

1 komentarz do wpisu “Słówka niemieckie: ucząc się w ten sposób, nie zapomnisz!”

Dodaj komentarz