Słówka niemieckie: jak się uczyć, by się nauczyć?

Studiowałam Lingwistykę Stosowaną na Uniwersytecie Warszawskim – oczywiście nauka słówek niemieckich, jak i angielskich była jednym z moich głównych zajęć. Szkoda tylko, że nie wiedziałam wtedy, jak uczyć się tych niekończących się list ze słówkami i co ważnejsze – jak ich nie zapomnieć?

 

Do tej ‚tajemnej’ wiedzy doszłam sama, metodą prób i błędów i  tym artykule podzielę się, dzięki której sama uczyłam się  (i nadal uczę, tak to jest z językami 🙂 ) słówek niemieckich – i co ważne – przeważającej większości nie  zapominam.

Nie jest to jakaś skomplikowana metoda – gdyby tak było, na pewno nie znalałaby się na tej stronie. Co więcej, jest całkowicie bezpłatna.

Nauka niemieckich słówek czy zwrotów z tą metodą nie zajmie Ci dłużej niż 30 min – chyba, że sam tak zdecydujesz. Jeśli poświęcisz pół godziny dziennie na tę metodę, jesteś w stanie opanować 70 słówek / zwrotów / struktur gramatycznych  niemieckich tygodniowo.

W miesiącu to aż 300 nowych słówek niemieckich. Brzmi dobrze? To poświęć chwilkę na ten artykuł 

Jak NIE uczyć się słówek i dlaczego ?

Nie ucz się bezmyślnie list słówek. Dlaczego?

Jeżeli jesteśmy pasywni, nie włączamy myślenia, kojarzenia – uczymy się według zasady ZZZ (zakuj, zdaj, zapomnij – studenom znana zasada) O ile podczas studiów czasem ratuje życie, w momecie kiedy naprawdę czegoś chcemy się nauczyć – jest to mało efektywne.

Nie mówię, że zeszyt ze słówkami jest zupełnie bez sensu. Jeżeli układasz sobie z nowymi słówkami zdania, a nie wkuwasz bez namysłu listy słówek – będziesz równiesz widzieć dobre efekty.  

Jaką metodę nauki słówek polecam?

Idealną metodę nauki słówek niemieckich idealnie opisuje jedno słowo: AKTYWNIE. Dlaczego? Tylko i wyłącznie ucząc się aktywnie, jesteśmy w stanie zapamiętać. Co to znaczy w uczyć się aktywnie w praktyce?

  • ZAPISUJESZ nowe słówka niemieckie tradycyjnie, a nie na klawiaturze.
  • uczysz się z KONTEKSTEM, czyli uczysz się danego słówka w zdaniu – najlepiej wymyślonym przez Ciebie
  • czytasz i powtarzasz NA GŁOS
  • POWTARZASZ

Jak wprowadzić aktywną naukę słówek niemieckich w życie?

Kontekstowe fiszki : efektywna i darmowa metoda

Zacznij uczyć się z kontekstowymi fiszkami!

  1. Codziennie wybierasz sobie kilka słówek / wyrażeń / struktur gramatycznych (ja sugeruję 5), na przykład: einen Termin vereinbaren
  2. Tworzysz z tym słówkiem zdanie (lub ewentualnie używasz gotowego, na tej stronie znajdziesz ich mnóstwo), na przykład: Ich vereinbare einen Termin mit einem Clown.
  3. Ustalam termin z klownem – tak dobrze czytasz. Im zdanie jest bardziej absurdalne, inne, śmieszne – tym lepiej je zapamiętasz, ponieważ włączasz wyobraźnię. Szczerze – nie wyobraziłaś sobie chodziaż przez sekundę tego klowna? 😉 A może lepiej zapamiętasz zdania, które są w jakiś sposób z Tobą związane? Bez klownów i takich tam.
  4. Zapisujesz na fiszce – po jednej stronie po polsku, po drugiej po niemiecku. 15 min dziennie piszesz nowe fiszki, 15 min powtarzasz stare, losując fiszki
  5. Te które mówisz bezbłędnie wkładasz do jakiegoś innego pudełka. I te powtarzasz już tylko od czasu do czasu.
  6. Te, przy których się zastanawiasz, lądują do powtórki na następny dzień

Ja również uczę się nadal w ten sposób – co jakiś czas zawsze wpadnie jakieś nowe słówko.

Jeśli czytam coś na komórce i widzę jakieś nowe słowo – robię screenshota, a wieczorem…lub na drugi dzień 😉 robię fiszkę.

 

fiszki obok długopisu
„Aus dem Stegreif ” pojawiło się w książce, którą czytam. Nie, nie robię fiszek podczas czytania książek. 🙂 Zaznaczam jednak nowe słowa czy wyrażenia ołówkiem, i po czasie szukam w słowniku ich  znaczenia. Następnie robię taką właśnie fiszkę.
karteczki do słówek niemieckich i nożyczki
Pamiętajcie o rodzajnikach – wybierzcie sobie jeden kolor do każdego z 3 rodzajnków i ZAWSZE zapisujcie go właśnie w tym kolorze, obojętnie czy zdecydujecie się na naukę z fiszkami czy nie. Na drugiej stronie jest wersja polska.

 

 

Anna

Anna

Kto tworzy tę stronę?Ania – zna tajniki nauczania języków obcych oraz Fabian – Niemiec i geniusz – nie ucząc się nigdy niemieckiego – ogarnia der, die, das.
Anna
Print Friendly, PDF & Email
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

1 komentarz do wpisu “Słówka niemieckie: jak się uczyć, by się nauczyć?”

Dodaj komentarz