Słówka niemieckie: jak się uczyć, by się nauczyć?

Studiowałam Lingwistykę Stosowaną na Uniwersytecie Warszawskim – oczywiście nauka słówek niemieckich, jak i angielskim była jednym z moich głównych zajęć. Szkoda tylko, że nikt nie poinformował nas : JAK mamy opanować niekończące się listy ze słówkami. Do tej ‚tajemnej‘ wiedzy doszłam sama, metodą prób i błędów i  tym artykule podzielę się z Wami swoją autorską metodą, dzięki której sama uczyłam się  (i nadal uczę, tak to jest z językami 🙂 ) słówek niemieckich – i co ważne – przeważającej większości nie  zapominam.

Nie jest to jakaś skomplikowana metoda – gdyby tak było, na pewno nie znalałaby się na tej stronie. Co więcej, jest całkowicie bezpłatna, a nauka niemieckich słówek czy zwrotów z tą metodą nie zajmie Ci dłużej niż 30 min – chyba, że tak zdecydujesz. Jeśli poświęcisz pół godziny dziennie na tę metodę, jesteś w stanie opanować 70 słówek / zwrotów / struktur gramatycznych  niemieckich tygodniowo.  W miesiącu to aż 300 nowych słówek niemieckich. Brzmi dobrze? To poświęćcie chwilkę na ten artykuł 

Jak NIE uczyć się słówek i dlaczego ?

W szkołach uczono nas, żeby nowe słówka zapisywać sobie w zeszycie. Ja mam z tą metodą takie doświadczenia, że i owszem, nauczyłam się jakieś listy, nawet miałam dokładnie przed oczami, gdzie jakie słówko było na kartce . Okazało się jednak, że w momencie kiedy potrzebowałam tego słówka w praktyce, ‚w życiu‘ – nie było go w głowie. Dlaczego?

 • Nauka list słówek (w zeszycie, w wordzie – obojętnie) daje tylko krótkotrwałe efekty. Dlaczego? Uczymy się raczej tego, gdzie co jest na liście.
 • jesteśmy pasywni – nie włączając myślenia, kojarzenia – uczymy się według zasady ZZZ (zakuj, zdaj, zapomnij – studenom znana zasada. O ile podczas studiów czasem ratuje życie, w momecie kiedy naprawdę czegoś chcemy się nauczyć – jest bezsensu)

Jeśli nie jest to lista, a luźno zapisane słówko tu, słówko tam – też nie jest to optymalna opcja nauki słówek niemieckich, ponieważ tworzy się chaos. Poza tym uniemożliwa to powtórki, które są kluczowe dla długotrwałego zapamiętywania czegokolwiek.

Jak uczyć się zatem słówek niemieckich?

Idealną metodę nauki słówek niemieckich idealnie opisuje jedno słowo: AKTYWNIE. Dlaczego? Tylko i wyłącznie ucząc się aktywnie, jesteśmy w stanie zapamiętać. Co to znaczy w uczyć się aktywnie w praktyce?

 • ZAPISUJESZ nowe słówka niemieckie tradycyjnie, a nie na klawiaturze.
 • uczysz się z KONTEKSTEM, czyli uczysz się danego słówka w zdaniu – najlepiej wymyślonym przez Ciebie
 • czytasz i powtarzasz NA GŁOS
 • POWTARZASZ

Kontekstowe fiszki : efektywna i darmowa metoda

Jak wprowadzić aktywną naukę słówek niemieckich w życie? Czas na zdradzenie mojej ulubionej metody: zacznij uczyć się z kontekstowymi fiszkami!

kontekstowe fiszki

 1. Codziennie wybierasz sobie kilka słówek / wyrażeń / struktur gramatycznych (ja sugeruję 5), na przykład: einen Termin vereinbaren
 2. Tworzysz z tym słówkiem zdanie (lub ewentualnie używasz gotowego, na tej stronie znajdziesz ich mnóstwo), na przykład: Ich vereinbare einen Termin mit einem Clown.
 3. Ustalam termin z klownem – tak dobrze czytasz. Im zdanie jest bardziej absurdalne, inne, śmieszne – tym lepiej je zapamiętasz, ponieważ włączasz wyobraźnię. Szczerze – nie wyobraziłaś sobie chodziaż przez sekundę tego klowna? 😉 A może lepiej zapamiętasz zdania. które związane są w jakiś sposób z Tobą związane? Bez klownów – tak też jest efektywnie. Ważne, że raz jest kontekst – to już połowa sukcesu, dwa – nawet nie wiesz jak bardzo przełoży się na długoterminowe zapamiętywanie fakt, że samemu wymyślasz zdania. Jeśli nie masz ochoty wymyślać żadnych zdań – używaj gotowych. Ale ucz się  Z KONTEKSTEM !
 4. Zapisujesz na fiszce – po jednej stronie po polsku, po drugiej po niemiecku. 15 min dziennie piszesz nowe fiszki, 15 min powtarzasz stare, losując fiszki
 5. Te które mówisz bezbłędnie wkładasz do jakiegoś pudełka, może być po butach. I te powtarzasz tylko raz na jakiś czas, np raz na miesiąc
 6. Te, przy których się zastanawiasz, lądują do powtórki na następny dzień

Ja również uczę się nadal w ten sposób – co jakiś czas wpadają słówka, których nie znam. Jeśli czytam coś na komórce i widzę jakieś nowe słowo – robię screenshota, a wieczorem…lub na drugi dzień 😉 robię fiszkę. Aus dem Stegreif na przykład pojawiło się w książce, którą czytam. Nie, nie robię fiszek podczas czytania książek. Zaznaczam jednak nowe słowa czy wyrażenia ołówkiem, i po czasie szukam w słowniku znaczenie, następnie robię taką właśnie fiszkę:

 

fiszki obok długopisu
Pemiętajcie o rodzajnikach – wybierzcie sobie jeden kolor do każdego z 3 rodzajnków i ZAWSZE zapisujcie go właśnie w tym kolorze, obojętnie czy zdecydujecie się na naukę z fiszkami czy nie. Na drugiej stronie jest wersja polska.
karteczki do słówek niemieckich i nożyczki
Do fiszek najprościej użyć jest takich kolorowych karteczek- wystarczy jedynie przeciąć je na pół i gotowe.

 

Gotowe fiszki w PDF dla wygodnych

Już wkrótce znajdziecie tutaj gotowe fiszki w PDF .

Podoba Ci się artykuł? Podziel się z przyjaciółmi:

Anna

Anna

Witajcie na naszej stronie do samodzielnej nauki niemieckiego!

A my to kto?Ania – zna tajniki nauczania języków obcych, magister Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Fabian – Niemiec i geniusz – nie ucząc się nigdy niemieckiego – ogarnia der, die, das.

Grüße aus Berlin
Anna
Print Friendly, PDF & Email
Votes

1 Gedanke zu “Słówka niemieckie: jak się uczyć, by się nauczyć?”

Schreibe einen Kommentar