Najdłuższe słowo po niemiecku (tylko dla osób o mocnych nerwach ;))

Najdłuższe słowo po niemiecku ma aż 80 liter, a język niemiecki słynie z zabójczo długich słów, które potrafią przyprawić o ból głowy.

No dobra, to jakie najdłuższe słowo po niemiecku plasuje się na honorowym pierwszym miejscu?

 Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft: 80 liter

  • Donau – Dunaj (rzeka)
  • das Dampfschiff – statek parowy
  • Elektrizität: elektryczność
  • haupt: główny
  • Betriebswerk: jednostka
  • Bauunter: to nie znaczy nic – chyba słowo Der Bauunternehmer (przedsiębiorca budowlany) wydawało się za długie i skrócili Der Beamte: urzędnik
  • die Gesellschaft: stowarzyszenie

Kraftfahrzeughaftpflichtversicherung: 36 liter

Kraftfahrzeughaftpflichtversicherung,  czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w ruchu pojazdów samochodowych. Porównując wersję polską i niemiecką, chyba jednak niemiecki wcale nie jest taki zły.

Toilettenbürstenbenutzungsanweisung: 35 liter

Jedno z moich ulubionych najdłuższych słów po niemiecku składa się aż z 4 słów: die Toilette (toaleta) + die Bürste  (szczotka) + die Benutzung (użytkowanie) + die Anweisung (instrukcja)

Najdłuższe słowo po niemiecku: trochę gramatyki

Jak wspomniałam, w języku niemieckim jest dość dużo słów, które są długie i na pierwszy rzut oka zupełnie nie wiadomo o co chodzi. A chodzi o to, że zawsze taki długi wyraz składa się z kilku wyrazów i wystarczy rozebrać go na części pierwsze, żeby domyślić się jego znaczenia. Są 3 możliwości tworzenia Nomenkompositum:

Rzeczownik + rzeczownik

der Tisch + die Decke die Tischdecke
das Haus + die Tür + der Schlüsselder Haustürschlüssel

Czasownik + rzeczownik

rasieren + die Klinge die Rasierklinge
suchen + die Maschinedie Suchmaschine

Przymiotnik + rzeczownik

klein + der Garten der Kleingarten
frisch + das Fleischdas Frischfleisch

Liczbę i rodzaj w Nomenkomposita (l.poj. Nomenkompositum) określa ostatnie słowo w danym Nomenkompositum. Piszemy je zawsze wielką literą, pomimo, że w ich skład wchodzi nieraz przymiotnik lub czasownik.W efekcie końcowym są jednak rzeczownikami, a te z kolei w języku niemieckim pisze się wielką literą.


Anna

Hallo aus Berlin! Jestem germanistką, która postanowiła zdjąć klątwę z języka niemieckiego. Efektem tego jest strona, na której właśnie jesteś. Znajdziesz tutaj lekkostrawną instrukcję obsługi języka niemieckiego , dzięki czemu zaczniesz rozumieć (i polubisz) język niemiecki.Poznaj mnie lepiej
Anna
Print Friendly, PDF & Email
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Dodaj komentarz